Schüsslerovy soli – účinná první pomoc při vánočních pohromách

20 .12. 2019

soli a vánoční ozdoby

Schüsslerovy (biochemické, tkáňové) soli v kvalitě léčiva si umí poradit se spoustou zdravotních potíží. Vánoční „nehody“ nevyjímaje. Sepsala jsem seznam „oblíbených“ vánočních evergreenů. Jestli něco postrádáte, napište. Doplním.

„Plechové“ a další popáleniny

Drobné spáleniny jsou teď častější, než během roku. Hitparádě vévodí „plechové“ (od plechů s cukrovím). Mějte nachystanou sůl č. 8 Natrium chloratum D6 (první volba na spáleniny všeho druhu). Plus č. 3 Ferrum phosphoricum D12 (akutní stavy, na rychlejší dohojení). Krok 1 znáte. Co nejrychleji pod studenou vodu.

Krok 2 bleskově udělat kašičku z několika tablet solí č. 8, 3 a vody. Konzistence přibližně hustší jogurt. Nemíchat kovem, nerozpouštět v kovu. Snižuje účinky solí. Kašičku nanést rovnoměrně na spáleninu. V tloušťce cca. 2-3mm.

Jestli máte, zakryjte ji  potravinovou folií. Pomůže minerálům dostat se rychleji do buněk postiženého místa. Také zpomaluje její vysychání. Počet tablet volte podle velikosti spáleniny. Poměr tb. solí č. 8 a 3 ze začátku 3:1. Později, ve fázi dohojení, 1:1.

Nechci vypadat jako schüsslerovský Babica, ale … Když máte jen č. 8, dejte ji samotnou.  Spálenina se bude možná hojit o malinko déle (možná taky ne). Jen samotná osmička odvede u spálenin špičkovou práci.

Až kašička pod folií úplně uschne, folii sundejte. Kašička se z větší části odrolí. V místě spáleniny její zbytečky jemně omyjte studenou vodou. Nechte spáleninu chvíli odpočinout a aplikaci kašičky zopakujte. Dejte si ji i přes noc.

V další den/dny (dle velikosti), jak se bude spálenina dohojovat, intervaly mezi jednotlivými aplikacemi čerstvé kašičky prodlužujte. Menší spáleniny je schopná beze zbytku vyhojit do 1-3 dnů.

Co ještě skvěle funguje kromě solí:
na spáleniny všeho druhu se také výborně osvědčila Krizová esence (Rescue Remedy) nebo Krizový krém/gel z Bachovek (kdo má doma). Důležité je ze začátku nanášet co nejčastěji. Krizové kapky vždy konzervované alkoholem.

Ty s glycerinem nejsou na lokální aplikace vhodné. Hojí výrazně pomaleji až vůbec. Jako „bonus“ budete od glycerinu olepení až za ušima. Krém nebo gel fungují oba stejně dobře. Jestli máte jeden z nich, popadněte a mazat, mazat.

Přejedení aka přežrání

Nikoho se netýká. Natož na Vánoce. Začne zcela nevinně. Ještě si dám kousek toho. K tomu támhleto. Tadyto vypadá moooc dobře. Tohle musím ochutnat. Takový cukroví doma neděláme. Jen jeden kousek. Rovná se čtvrt tácu. Konce si umíme představit každý.

Sůl první volby na pocit plnosti, těžkého žaludku a přejedení je č. 6 Kalium sulfuricum D6**. V akutním dávkování. Pravidelní čtenáři mého blogu ho dávno znají z článku o soli č. 3, nachlazení a imunitě. Pro nováčky – tabletu po tabletě rozpustit v puse. V puse je vždy jen 1tb. Až se rozpustí, vezmete si další. Cca. co 3-5 min 1tb. do odeznění příznaků.

Splaskne vám pupek velikosti konec 2. trimestru. Postupně úplně zmizí pocit těžkého žaludku. Z lehu s pokrčenýma nohama se postavíte. Bez funění a úpění. V pohodě si zvládnete představit, že druhý den něco pozřete. Kdo se na to cítí, je fajn vyběhnout (krokem) na malou procházku na čerstvý vzduch. Stačí 10-15min.

K soli č. 6 tekutiny podle možností. Někdo ze začátku nepozře ani 100ml vody. Zkuste ji po lžících. Nelámejte to násilím. Ať nejste šupem u odstavce Zvracení. Další dny jíst umírněně. Doplňovat tekutiny v dostatečném množství (nemyslím alkohol).

Hlavně filtrovanou vodu (teplou, vlažnou, pokojovou teplotu), příp. vlažný čaj. Do každé sklenice vody přidejte 2-3tb soli č. 8. Nemíchat. Rozpustí se bleskově. Vypít po doušcích. Takhle „upravená“ voda tělo zajistí tělu kvalitnější hydrataci.

Většina lidí má po akutních dávkách soli č. 6 poměrně rychle větry. Hodně větrů. Prdíte jak protržení. Nevoní to na všechny způsoby. Nebuďte překvapení, když to u vás nastane.

Sůl č. 6 podpoří slinivku a vylučování trávicích enzymů. „Kamení“ v žaludku se začne zpracovávat. Rozjede se fyziologický proces trávení. Ten, který ještě před chvílí totál stagnoval (proto jste se cítili jak přežrané čuně). Rozběhnuté trávení a stagnací v trávicím traktu uvolní zároveň i nemálo střevních plynů.

Zkažený, podrážděný nebo „překyselený“ žaludek

Kdo má trávení jako já (řízek s marmeládou zapitý čirým osoleným hovězím vývarem dá mé trávení s prstem v nose – nedělám to, ale kdyby chtěla, no trávicí problém), odstavec přeskočí. Ne každý má trávení, které šlape jak švýcarské hodinky.

Není to klasické přejedení se. Když nemáte rychle po ruce sůl č. 6, může být snadno jeho následkem. Je vám tak nějak divně od žaludku. Nemáte vůbec chuť k jídlu. Může být žaludek na vodě.

Pocity na zvracení. Říhání nebo pálení žáhy. Když něco sníte (i malou porci lehkého jídla), žaludek vám bleskově naznačí, ať mu tam proboha už nic neposíláte. Vadit nemusí jen jídlo, i tekutiny.

Rychle to dá do pořádku následující směs:
Soli č. 3 Ferrum phosphoricum (akutní stav, zklidňuje podráždění žaludeční sliznice), č. 6 Kalium sulfuricum D6 (podpora slinivky a vylučování trávicích enzymů, proti pocitu plnosti a těžkému žaludku), č. 7 Magnesium phosphoricum D6 (podporuje střevní peristaltiku a hladké svalstvo = trávicí orgány), č. 8 Natrium chloratum (metabolismus vody, hydratuje žaludek a střevní sliznice, podporuje tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku), č. 9 Natrium phospohoricum D6 (metabolismus tuků, odbourávání a vylučování kyselinotvorných látek, rychlejší zpracování uhlohdydrátů) a č. 10 Natrium sulfuricum D6 (podpora jater zatížených odbouráváním tuků a rychlejší vylučování toxinů)

První den potíží akutní dávkování. Většina lidí nemusí další dny už žádné soli užívat (když zároveň neprasí režim), potíže odezní během prvního dne. Když v menším rozsahu přetrvávají následující den/dny, dejte si 15-20tb solí č. 6, 8, 9 a 10 a 10-12-15tb solí č. 3 a 7 na den.

Samozřejmostí je další dny upravit stravu. Dostatek tekutin. Hlavně vodu se solí č. 8 (viz Přejedení)

Pálení žáhy

Bleskově ho zklidní sůl č. 8 Natrium chloratum D6 (souvisí s tvorbou HCl v žaludku). Akutní dávkování až do úplného odeznění potíží. Většinou stačí hodina. V následujících dnech upravit stravu a pitný režim vč. dostatku vody se solí č. 8 (viz Přejedení)

Zvracení

Jako vánoční průjem má obvykle stejnou příčinu. Něčeho (jídla, alkoholu, kombinace obojího) bylo moc. Trávení se to hodně nelíbí. Snaží se to rychle vyhodit.

Obvykle stačí sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12. U zvracení (nejen vánočního) přidejte k č. 3 vždy sůl č. 8 Natrium chloratum D6 (prevence dehydratace). Jestli víte, že zvracíte z moc mastného a tučného, přidejte č. 9 Natrium phosphoricum D6. V případě alkoholu č. 10 Natrium sulfuricum D6.

V den potíží č. 3 v akutním dávkování. K tomu vždy č. 8. Akutní dávkování, ale o něco menší množství tb. než č. 3. Trojka je v tomhle případě hlavní pilíř léčby. Pokud za ním stojí tučné nebo alkohol, přidejte ještě sůl č. 9 nebo 10.

Nejpozději během prvního dne (obvykle během pár hodin) příznaky úplně nebo v max. míře odezní. Následující dny (cca. 2-5 dle závažnosti) jsou na místě udržovací dávky č. 3 a 8 (10-30tb/den). Jestli byly potřeba i č.9 nebo 10, od těch 7-12/tb/den

Samozřejmostí je další dny upravit stravu. Dostatek tekutin. Hlavně vodu (teplou, vlažnou, pokojovou teplotu), příp. vlažný čaj. Vodu se solí č. 8 (viz Přejedení).

Kdo není ze začátku schopný žádné tekutiny pozřít (vyzvrátí je), zkuste PL, příp. ČL Pomalu jednu po druhé. Množství navyšujte, jak snesete. Tekutina na lžíci nebo lžičce většinou přes dávivý reflex projde.

Rybí kost uvízlá v krku

Když nejde ven nebo směrem do žaludku svépomocí, patří rychle do rukou lékaře. Zázračná tkáňová sůl v kvalitě léčiva s názvem „kost z krku ve vteřině ven“ neexistuje.

Svépomoc –  pár kousků pevné stravy.  Osvědčený je kus kus chleba nebo brambory. Je šance, že ji jednotlivá sousta vezmou s sebou do žaludku. Tam už si s ní poradí HCl.

Rybí kosti se obvykle zapíchnou na okraji krční dutiny. Vyjimečně až v jícnu. Ostré kosti mají tendenci poškrábat sliznici hrtanu. Komu se někdy zadařilo, ví svoje. V takovém případě nasaďte sůl č. 3 Ferrum phosphoricum (akutní stav, hojení poškozené sliznice) a č. 4 Kalium chloratum (důležitá pro regeneraci sliznic).

Ve většině případů stačí akutní dávkování obou solí v den potíží a sliznice je komplet vyhojená. Kdyby potíže v menším rozsahu přetrvávali další den/dny, užívejte 15-20tb č. 3 a 10-15tb č.4. Postupně snižujte vždy o 5tb až do úplného vysazení, jak budou potíže postupně odeznívat.

Kost uvízlá v jícnu patří vždy do rukou lékaře.

Nadýmání

Obvykle je spojené s křečemi ve střevech (křečovitá bolest podbřišku). Potřebou ohnout se v pase do pravého nebo jiného úhle, nutností lehnout si a počit nohy. Když to společenská situace neumožní, taky s kroucením se a svíjením. Když se občas „něco“ uvolní, zuřivým zatínáním půlek a modlitbou „hlavně, aby byl tichej“.

Žlučníková kolika to není, ale známe to všichni. Nic příjemného. Na většinu nadýmání bleskově zabere sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6 (uvolňuje křeče a stažené hladké svalstvo střev). HS je naprostá samozřejmost. Budete jich potřebovat několik za sebou. Dejte si nejdřív jednu. Uvidíte, co udělá. Většinou jsou potřeba spíš 2-3.

Když ve výjimečných případech HS 100% nezabere (něco udělá vždy) a nejde „to“ ven podle vašich představ, přidejte k ní bokem ještě sůl č. 10 Natrium sulfuricum D6 . V akutním dávkování. Spolehlivým vodítkem pro její nasazení je i puch zkažených vajec. Hustý sirovodík.

Nadýmání spojené s tlakem a tíhou na žaludku, velkým pocitem plnosti (příčina bývá nejčastěji přejedení) dobře likviduje HS. K ní bokem sůl č. 6 Kalium sulfuricum D6 (viz Přejedení se) v akutním dávkování.

Ve všech případech předem varuji před větry. Je to v pořádku a je to fyziologické. U nadýmání jsou víc než žádoucí. Kdo HS zná a používá, ví. Nováčci si přečtou info a nebudou překvapeni případnou intenzitou. „Střelby“ ani zápachu.

Průjem

Vánoční nemá obvykle nic společného se střevní chřipkou. Ani jinými závažnějšími potížemi. „Jen“ jste splácali všechno možné a trávení nezvládá. Chce to dostat co nejrychleji z těla. Obvykle stačí sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12.

U průjmů (nejen vánočních) ji doplňte vždy solí č. 8 Natrium chloratum D6 (prevence dehydratace). Když víte, že příčinou je moc mastného a tučného, ještě č. 9 Natrium phosphoricum D6. V případě moc alkoholu č. 10 Natrium sulfuricum D6.

V den potíží č. 3 v akutním dávkování. K tomu vždy č. 8. Akutní dávkování, ale o něco menší množství tb. než č. 3. Trojka je v tomhle případě hlavní pilíř léčby. Pokud za ním stojí tučné nebo alkohol, přidejte ještě sůl č. 9 nebo 10.

Nejpozději během prvního dne (obvykle během pár hodin) příznaky úplně nebo v max. míře odezní. Následující dny (cca. 2-5 dle závažnosti) jsou na místě udržovací dávky č. 3 a 8 (10-30tb/den). Jestli byly potřeba i č.9 nebo 10, od těch 10-15/tb/den

Samozřejmostí je další dny upravit stravu. Dostatek tekutin. Hlavně vodu (teplou, vlažnou, pokojovou teplotu), příp. vlažný čaj. Do každé sklenice s vodou sůl č. 8 (viz Přejedení). Voda „upravená“ č. 8 tělo mnohem lépe hydratuje. Při průjmu to ocení.

Zácpa

Další „oblíbená“ vánoční potíž. Jiný režim. Víc alkoholu a/nebo kávy. Méně tekutin z běžného pitného režimu. Méně až nula pohybu.

Osvědčená je směs solí č. 3 Ferrum phosphoricum D12 (prokrvení střevní stěny), č. 8 Natrium chloratum D6 (zvlhčení střeva, zácpa vždy souvisí i s patogenem Sucho – viz TČM) a č. 7 Magnesium phosporicum D6 (podporuje střevní peristaltiku, zároveň protikřečová, pokud je zácpa spojená s křečemi a nadýmáním).
V případě zácpy spojené s velkým pocitem plnosti a tlaky na žaludku přidejte navíc sůl č. 6 Kalium sulfuricum D6.

První den akutní dávkování solí č. 3, 8 a příp. 6. Sůl č. 7 přidávejte ideálně ve formě horké sedmičky/sedmy (odstavec neklid, nervozita, hyperaktivita, návod na ni je kurzívou). Známá a oblíbená HS. V této formě účinkuje sůl č. 7 nejrychleji.

Budete jich potřebovat víc. Pro začátek si připravte minimálně 2. Vypijte je po doušcích. S menšími odstupy. Hezky jednu podruhé. Další HS přidávejte, dokud se nevyprázdníte. U jednorázové akutní zácpy obvykle stačí 3-5 HS max. Zácpový chronici jich budou pravděpodobně potřebovat víc.

Sůl č. 7 rozhýbe při zácpě střevní peristaltiku. Uvolní příp. křeče a nadýmání. Umí to skvěle. Zároveň u ní platí to samé co u soli č. 6 a přejedení se – větry/prdy. Je to zcela v pořádku. Jen buďte ohleduplní k čichu vašich blízkých.

Další dny umírněná strava a hodně tekutin. Do každé sklenice sůl č. 8 pro lepší hydrataci (viz Přejedení). U jednorázové zácpy není už obvykle potřeba další dny soli užívat. Výjimkou je č. 8 do vody. Tu si ještě pár dní kvůli hydrataci střevní sliznice dávejte.

Zácpoví chronici by měli užívat další 3-5-7 dní sůl č. 3 10tb, č. 8 15-20tb (extra navíc k 2-3tb, které rozpouštíte v každé sklenici vody) a minimálně 2 HS/den.

Hemoroidy

Vánoce bývají úrodnou půdou pro jejich první výskyt. Chronikům se v tomto čase často po období delšího klidu vracejí. Ani nemusíte moc prasit s jídlem. Stačí víc alkoholu.  Protože hemoroidy = vždy i hodně přetížená játra. Když jim naložíte víc, než jsou ochotná k celoroční zátěži zvládnout, spočítají vám to.

Základní směs:
sůl č. 1 Calcium fluoratum D12 (elasticita cévních stěn), č. 3 Ferrum phosphoricum D12 (akutní stav, hojení, zastavení příp. krvácení), č. 4 Kalium chloratum D6 (důležitá pro sliznice konečníku, cévní stěny), č. 9 Natrium phosphoricum D6 (látková výměna, rychlejší odvod kyselinotvorných látek), č. 11 Silicea D12 (váže kyselinotvorné látky).

První den potíží užívejte všech pět solí v akutním dávkování. Solí č. 1 a 11 o něco víc tb než ostatních. Další 3-5-7 dní č. 1 a 11 po 15-20tb, zbývající soli po 10-12tb/den. U silného krvácení přidejte do směsi ještě sůl č. 5 Kalium phosphoricum D6 (antiseptická). První den v akutním dávkování. V následujících 10tb/den.

Další dny vyhněte potravinám, o kterých víte, že byly spouštěčem. Alkoholu stejně tak. Hodně tekutin. Vodu se solí č. 8 (viz odstavec Přejedení).

K hemoroidůn a jejich „řešení“ (odstranění příčin) existuje na blogu samostatný článek. Chronikům se může hodit.

Žlučníkový záchvat (kolika)

Č. 7 magnesium phosphoricum D6 je první volba u všech kolikových a křečovitých stavů. Umí komplet „zastavit“ i žlučníkovou nebo ledvinovou koliku (křečovité bolesti). Jako HS. Jednu HS po druhé. Dokud kolikové bolesti postupně neustoupí.

Ze zkušeností z praxe jsou potřeba minimálně 3 HS. 4-7 jsou standard. Hardcore žlučníkáři*** někdy i 7-10. K HS dostatek tekutin (vlažná nebo teplá voda, kvalitní žlučníkový čaj). Pár dní střídmost ve stravě. Co nejdřív návštěva lékaře (gastro).

Důležitá poznámka:
HS vás v dostatečně vysokých dávkách poměrně rychle zbaví křečovitých bolestí. Není to ale sůl na potíže se žlučníkem. I po odeznění koliky pomocí HS vás samozřejmě musí vyšetřit lékař. Aby nedošlo k fatálnímu omylu/nedorozumnění, že HS nějak „léčí“ žlučníkový záchvat. Nebo jiné žlučníkové potíže.
Neléčí. Pouze uvolní křeče žlučovodů. Tím zařídí, že rychle odezní příšerné bolesti, co vás nutí lést po zdi.
Vím za roky z praxe, že pro 99% žlučníkářů, kteří zažijí tuhle úlevu bez rychlého zásahu lékaře „jen“ nějakou solí (než si ji poprvé vzali, vsadili by bez mrknutí oka svůj život, že taková blbost nemůže ani náhodou fungovat a skončí nakonec stejně na pohotovosti) se to rovná zázraku. Začnou pak mít roupy, že kdyby zas někdy kolika, HS to opět vyřeší.

Nic takového. Nevyřeší. Kontrola u lékaře je s ohledem na zdraví vašeho žlučníku i zbytku těla v tomhle případě bez diskuse vaše povinnost.

Část čtenářů si možná v průběhu čtení říká „zapomněla na chlast“. Nezapomněla. To „nejlepší“ nakonec.

PéeMÁčko (zkratka pro Příliš mnoho alkoholu)

Kocovina v různých modifikacích. Na Vánoce nikomu nehrozí. Ale kdyby přec jen …

PMA a bolesti hlavy aka permoníci (ostrá, bodavá bolest, buší to, bouchá, klepe, mlátí, sbíjí sbíječkou atd.):

V tomhle případě spolehlivě zabírá sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12. V akutním dávkování. Je to akutní stav a akutně jste to podělali.

Tabletu po tabletě do úplného vymizení potíží. Podle množství zkonzumovaného alkoholu stačí trojce obvykle hodina až několik, aby permoníci nadobro opustili vaši hlavu. Paralelně dostatek tekutin. Ideálně voda se solí č. 8 (viz odstavec Přejedení). Bleskurychle vás zahydratuje.

PMA smíchaného dohromady (totál únava, bolest těla, hlavy, zvracení, průjem atd., taky přísahy, že už se alkoholu nikdy ani …):

Všichni víme minimálně teoreticky, že pít se musí umět. To zahrnuje pár pravidel. Jedno z nejdůležitějších je nemíchat různé druhy alkoholu dohromady. Čím větší mix, tím „kvalitnější“ kocovina.

V první řadě je potřeba podpořit játra. Orgán, který vás v tuhle chvíli nemá vůbec rád. Dává vám to sežrat v přímém přenosu. První volba pro posílení jater, urychlení látkové výměny a vyloučení toxinů, které v těle nemají co dělat (zplodiny odbourávání alkoholu nevyjímaje) = sůl č. 10 Natrium sulfuricum D6.

V akutním dávkování. Tabletu po tabletě do odeznění potíží. Jestli máte navíc v hlavě permoníky, přidejte ještě sůl č. 3. (viz předchozí odstavec). K tomu dostatek tekutin. Voda se solí č. 8 kvůli hydrataci. Potíže obvykle odezní do hodiny až několika.

Kdo se dopracoval do vyšších levelů kocoviny (žáha, zvracení, průjem, kombinace obojího nebo jiné potíže), dohledá si příslušný odstavec a přidá další sůl/soli dle návodu.

Další dny je u všech druhů PMA nezbytná dostatečná hydratace (hlavně voda se solí č. 8). Alkoholu se vyhněte obloukem. Vzkazují vaše játra.

Opakování je matka …

Ve všech případech se jedná o akutní stavy. Správně zvolené a nadávkované soli v takových případech pracují bleskurychle. Po odeznění akutního stavu připomenu nutnost úpravy stravy.

Ideální je dát si jednodenní půst (36h, od noci do rána do druhého dne). Trávení vám poděkuje. Dostatek tekutin, dostatek tekutin a znovu dostatek … . S 2-3tb soli č. 8. Protože lepší hydratace.

Když chcete jakékoli potíže řešit solemi, znovu extra připomenu (i když jsem to téměř pod každý odstavec napsala) nutnost opravdu důkladně doplňovat tekutiny. Nejen v případě potíží spojených ze ztrátou tekutin z trávicího ústrojí (průjem, zvracení). Aby mohly soli kvalitně „pracovat“, potřebují jako medium vodu. Dostatek vody.

Nezapomínejte na to. Jen samotné podávání solí bez dostatku tekutin může způsobit, že vám nemusí být úplně dobře. Soli jsou v tom nevinně. Znamená to „jen“, že vaše tělo nemá dostatek tekutin. Snažím se to psát do každého článku, aby se to postupně stalo pro uživatele solí v kvalitě léčiva samozřejmostí. Budu vás tím „prudit“ i  v budoucnu.

Přeju všem klidné svátky. Ideálně bez nutnosti využít výše uvedené rady.

 

** je to akutní stav, sůl č. 6 užívejte bez soli č. 10. Kombinaci je nutné užívat u chronických stavů a dlouhodobého užívání šestky.

*** hardcore žlučníkář – člověk, který má dlouholeté potíže se žlučníkem. Velmi pravděpodobně má diagnostikované žlučníkové kameny a/nebo písek. Lékař mu už nejspíš hrozil operací žlučníku, pokud nezmění životní styl (hlavně strava) a záchvaty se budou opakovat.

Poznámka – z dlouholetých zkušeností z praxe doporučuji Schüsslerovy (biochemické, tkáňové) soli v kvalitě léčiva.  Mé články, tipy a doporučení se týkají výhradně solí v kvalitě léčiva.
Na českém trhu doporučuji v solích – léčivu firmu Adler Pharma. Mají kvalitnější složení nosiče (to, co hraje u solí – léčiva hlavní roli, když máte možnost vybrat si mezi více výrobci) a větší ekononická balení (lepší cena). K dostání jsou od nich běžně balení po 400 a 1000tb. Zaregistrovaná jsou i balení po 2 a 4 tisících tb.

 

< Zpět na blog