Schüsslerovy soli pro děti (a rodiče) na začátek školního roku

27 .8. 2019

20150130_090916-1-1

Dětem školou povinným i jejich rodičům pomalu, ale jistě běží odpočítávání.

Stejně jako většina dětí jsem konec prázdnin extra nemusela. Byla jsem studijně bezproblémové dítě, na základce mi šlo učení samo. Ale konec srpna vždy znamenal, že od začátku září je po ptákách. Nebudu si zase skoro 10 měsíců celé dny lítat kde chci, dělat relativně, co chci, vstávat v kolik chci. V pozdějším věku se to pak rovnalo nebudu moct trajdat po nocích s partou do kolika chci.

Proto každoročně koncem srpna s dětmi i jejich rodiči soucítím. Mám teda i malinko škodolibou radost. Že se mě to už naštěstí netýká.

Těm, kterých se to týká i letos, jsem sepsala pár šikovných tipů na Schüsslerovy (biochemické, tkáňové) soli v kvalitě léčiva. Abyste všichni příštích 10 měsíců nového školního roku přežili ve zdraví.  Kde se to v praxi osvědčilo, máte je odstupňované od jedné základní soli po větší směsi.

Na podporu učení a koncentrace  

První volba u všech potíží se soustředěním a pamětí je sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12. Kromě všech dalších úžasných vlastností lépe okysličuje tělo. Mozek nevyjímaje. Dávkování pro školní děti minimálně 10tb/den. Pokud 10tb nestačí, můžete bez obav navýšit i na 15-20 (příp. i víc). Hlavně v akutních situacích – před zkouškami, písemkami, nárazovým větším množstvím učební látky atd. – bývá obvykle potřeba víc tablet.

Kdo se v solích trochu orientuje, ví, že tahle sůl je zároveň vynikají prostředek na posílení imunity. S blížícím se podzimem a zimou s ní zabijete 2 mouchy jednou ranou.

Když jen samotná sůl č. 3 nestačí (výsledky mít samozřejmě bude, ale individuálně může mít dítko deficity dalších minerálů, které mu brání v koncentraci a učení), dalším krokem je směs určenou přímo na podporu učení. Skládá se ze solí:

č. 3 Ferrum phosphoricum D12 - zlepšuje okysličení mozku
č. 5 Kalium phosphoricum D6 – dodává energii a váže v těle lecitin, označovaný často jako „potrava pro mozek“, zlepšuje paměť a podporuje duševní výkon
č. 6 Kalium sulfuricum D6 – pomáhá dopravit kyslík do buněk
č. 8 Natrium chloratum D6 – pomáhá s obnovou a regenerací mozkomíšního moku
č. 10 Natrium sulfuricum D6 – podpora jater, zde především kvůli soli č. 6, která se bez ní dlouhodobě užívat nesmí (dlouhodobě = týden, dva a déle)

Standardní dávkování je po 10tb/den od každé soli a obvykle stačí. Aby měla směs požadovaný efekt, je potřeba ji užívat delší dobu. Dva týdny, měsíc i déle. Uvidíte sami podle zlepšení.

Proti únavě, vyčerpání, nedostatku energie

Sáhněte po soli č. 5 Kalium phosphoricum D6. Sůl na únavy a vyčerpání všeho druhu. Dávkování 10-15tb denně. U hlubokých energetických propadů a velkých únav můžete nárazově zvýšit na 20 a více tb.

Když by č. 5 nesplnila 100% očekávání, můžete jako mezikrok (než nasadíte univerzální posilující směs, viz další krok) ještě zkusit kombinace soli č. 5 + další soli.

č. 5 Kalium phosphoricum D6 a č.3 Ferrum phosphoricum D12 – prospěšná pro permanentně unavené bledé anemické děti (anemie nemusí být na odběrech ještě prokazáná)
č.5 Kalium phosphoricum D6 a č.8 Natrium chloratum D6 – pro děti s celkově oslabenou konstitucí (slabé ledviny), bezdůvodnými bolestmi v bedrech, tendencí k častým onemocněním močopohlavního ústrojí a problémy s pitným režimem

Když ani to nepřinese požadovaný výsledek, nasaďte většině už známou posilující směs:(odstavec 13)

č. 5 Kalium phoshoricum D6 – únava, vyčerpání
č. 3 Ferrum phosphoricum D12 – zlepšení okysličení, zvýšení imunity, výborný antioxidant
č. 8 Natrium chloratum D6 – hospodaření těla s tekutinami, podpora a posílení ledvin, hospodaření těla s tekutinami, termoregulace, krevní tlak

U dětí většinou stačí 10tb/den od každé soli. Pokud je to individuálně potřeba, dávat i 12-15tb/den (nárazově i 20). Pak bych se ale paralelně zamyslela, proč je dítě tak hodně vyčerpané a zaměřila se i na řešení příčin. Děti by měly dlouhodobě překypovat energií. Když to tak není, je něco špatně

Proti nervozitě, neklidu, hyperaktivitě

Kdo má doma uzlíček nervů, který se průběžně hroutí z čehokoli od návratu po prázdninách do školy nebo později z různých zkoušek, písemek atd., kupte sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6. Je to hořčík, kterého máme všichni poměrně velký deficit. Bez ohledu na věk. Každopádně minerál, který je na místě doplnovat pravidelně.

Sůl č. 7 uvolňuje tenze a napětí v hladkém svalstvu a nervový systém, zmírňuje úzkosti, strachy, snižuje stres, zklidňuje nervozitu, regeneruje a revitalizuje. Rodiče si zároveň povinně přečtou odstavec pro rodiče dole. Nejen přečtou. Uvedou do praxe. Klidný a vyrovnaný rodič = klidnější a vyrovnanější dítě platí vždy.

Dávkování pro školní děti je podle individuálního stavu 10-30tb denně. Ideálně formou horké sedmičky/horké sedmy (dále jen HS). Nebo během dne tabletu po tabletě rozpustit v ústech (viz Užívání solí níže). Ve formě HS účinkuje sůl č. 7 nejrychleji. Kromě rychlosti je jinak účinek stejný. Ať už č. 7 rozpustíte v horké vodě, nebo tabletu po tabletě v ústech.

Horká sedmička/sedma – ve sklenici nebo hrníčku (cca. 200-250ml, není nutné přesně odměřovat, množství vody nehraje až tak roli, mezi klienty mám i uživatele, kteří si ji dělají do panáku a funguje stejně dobře) horké vody rozpusťte 10tb soli č. 7. Zamíchejte (dřevo, keramika, příp. plast, osobně nerada vidím kombinaci plastu a horké vody, i kdyby to byl 100x BPA free plast). Nerozpouštějte v kovu, nemíchejte kovem (snižuje účinek solí). Nechte vychladnout natolik, aby byl nápoj stále dostatečně horký, ale už se dal pít. Po doušcích vypijte. Každý doušek před polknutím chvíli podržte v ústech.

Když jen sůl č. 7 nestačí a dítko je stále neklidné, podrážděné až hyperaktivní, doporučím následující směs solí:

č. 2 Calcium phosphoricum D6 – uvolňuje příčně pruhované svalstvo (to, které ovládáme vůlí)
č. 3 Ferrum phosphoricum D12 – koncentrace, okysličení, antioxidant
č. 5 Kalium phosphoricum D6 – únava, vyčerpání (na pozadí nervozity stojí velmi často chronická únava a pokud se neřeší, tak se nervozita a podrážděnost prohlubuje), lecitin
č. 7 Magnesium phosphoricum D6 - uvolňuje napětí hladkého svalstva a nervového systému, snižuje stres, nervozitu

Základní směs pro hyperaktivní děti. Vhodná, když už má dítě stanovenou diagnozu. Příp. máte jako rodiče na hyperaktivitu podezření. Hyperaktivita (ADD, ADHD a další) není nemoc. Je to soubor symptomů. Většinou souvisí s větším množstvím faktorů. S nadměrnou aktivací nervové soustavy (často v důsledku „traumatu“ = přehlcení nervové soustavy, které nebyla schopná zpětně sama zregulovat), stravou, propustným střevem a narušeným mikrobiomem, autoimuntními potížemi, toxiny z vnějšího prostředí (zubní výplně, očkování, kvalita vody, vzduchu, drogerie, kosmetika atd,) a dalšími. Když se zároveň nepracuje se všemi, nebo alespoň s většinou, není moc šance na dlouhodobé zlepšení.

Schuesslerovy soli jsou výborné na milion věcí. Jako každá metoda mají svoje hranice.  Směs má určitě smysl u hyperaktivních dětí zkusit. Mnoho rodičů potěší i zlepšení o 40-50%. Na druhou stranu je na místě mít reálná očekávání. Jen samotná směs určitě komplet nevyřeší hyperaktivitu vašeho dítěte. Ani když ji bude užívat 10 let v kuse. Je potřeba zároveň pracovat i na dalších faktorech. Směs je pouze základní. Děti, které medicína takto onálepkovala, vidím raději rovnou na biochemické diagnostice z obličeje. Vybereme společně směs solí a nastavíme dávkování na míru. I v rámci diagnostiky rodičům vždy doporučuji, co vše je třeba kromě solí zohlednit, aby bylo dítě postupně zcela v pořádku.

č. 2 Calcium phosphoricum D6 – uvolňuje příčně pruhované svalstvo (to, které ovládáme vůlí)
č. 3 Ferrum phosphoricum D12 – koncentrace, okysličení, antioxidant
č. 5 Kalium phosphoricum D6 – únava, vyčerpání (na pozadí nervozity stojí velmi často chronická únava a pokud se neřeší, tak se nervozita a podrážděnost prohlubuje), lecitin
č. 7 Magnesium phosphoricum D6 - uvolňuje napětí hladkého svalstva a nervového systému, snižuje stres, nervozitu
č. 9 Natrium phosphoricum D6
- první volba na poruchy regulace acidobazické rovnováhy, zde kvůli soli č. 11, která se bez ní dlouhodobě užívat nesmí (dlouhodobě = týden, dva a déle) 
č. 11 Silicea D12
- uvolňuje nervové dráhy. podporuje fyziologický přenos nervovým impulsů 
č. 12 Calcium
sulfuricum D6 – na šoky, traumata a jejich následky

Základní dávkování směsi na hyperaktivitu:
sůl č. 2 – 10-15-20tb, č. 3 – 10tb, č. 5 – 10-15tb, č. 7 – 10-15-20tb, č. 9 – 10-12-15tb, č. 11 – 10tb, č. 12 – 10tb

Kousání nehtů a další (zlo)zvyky

S návratem ke školnímu režimu a povinnostem se dětem často vrací různé „zlozvyky“, které přes prázdniny „zázrakem“ vymizely. Většinou to jsou stresové projevy. Nervový systém a tělo pomocí seberegulačních mechanismů nich uvolˇunjí napětí z těla. Proto je tak těžké jich dítě zbavit. Nepomáhají zákazy ani příkazy., jak tělo ventiluje napětí z těla.

Kousání nehtů vede přední příčky hitparády zlozvyků. U většiny dětí si s ním skvěle poradí sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6. Skvěle poradí = dítě se zlozvyku trvale zbaví.

Obvykle se na to dává HS. První dny až týden několikrát denně (obvykle 3-5x). Pak se postupně snižuje množství až na jednu denně. I když je už dítě bez potíží, je rozumná dávat HS 1x denně, po dobu týdne až dvou.

To samé platí pro zatrhávání záděrů, dloubání v nose, každodenní klepání nohama nebo prsty o stůl nebo cokoli dalšího, co dítěti přijde pod ruku.

A co chudáci rodiče?

Nepřijde mi fér je ošidit. Vězí v tom spolu s dětmi skoro rovným dílem. Bez ohledu na to, jestli se jim to líbí, nebo ne. Ideální medicína pro ně, aby ve zdraví přežily další školní rok, je lahev tvrdého alkoholu. Hodně lahví. Slivovice od Žufánka, Jim Beam, Tullamorka něco cokoli dalšího dle osobních preferencí.

Hlavně na sobě neškudlete. Jde o budoucnost vašich potomků. Kvalitní čokoláda od 70% nahoru na kila. Děti nemám. Když občas vidím svoje synovce v akci (jeden ještě školkový, druhý jde za pár dní do 1. třídy) skoro se divím, že většina rodičů nejsou obézní alkoholici.

Nechci nikoho nabádat k nadměrné konzumaci alkoholu. Ani sladkého. Vážně. Zpátky k solím.

Kromě panáků a čokolády se vám celoročně může hodit oblíbená posilující směs solí č. 3 Ferrum phosphoricum D12, č. 5 Kalium phosphoricum D6 a č. 8 Natrium chloratum D6. Užívejte dlouhodobě. 2-3 měsíce určitě. Není problém ji užívat půl roku a déle, pokud je to potřeba. Začněte na 15tb/den od každé soli. Když po 2-4 týdnech max. nezaznamenáte větší změnu, zvyšte na 20tb/den.

Až vám vaši miláčci polezou na nervy, přidejte si k posilující směsi i horčík. Sůl č. 7 Magnesium phoshoriucum D6. Až už tabletu po tabletě, nebo ve formě HS (viz výše). Dávkování u dospělých je obvykle 15-30tb. V extrémně náročných dnech můžete jít i výš. Pak je lepší HS. Je jednodušší a rychlejší vypít 3-5 horkých drinků během dne, než vycucat tabletu po tabletě 30-50tb. Na rozdíl od panáků něčeho ostřejšího můžete HS vypít během dne libovolný počet. Riziko opice nula.

Hořčík je vůbec vaše záchrana. K Schüsslerovým (biochemickým, tkáňovým) solím v kvalitě léčiva doporučím ještě transdermální formy (přes kůži). Pravidelné koupele v epsomské soli a horčíkový olej. Kdo chce k solím ještě kvalitní orální doplněk s hořčíkem, doporučím univerzální ReMag (balení 480 a 240ml). Už je naštěstí nějakou dobu k dostání i v Čechách.

Užívání solí

Soli se nejčastěji užívají tak, že si připravíte celou denní dávku do malé plastové dozy. Během dne z ní užíváte tabletu po tabletě. Vždy nechte 1 tabletu rozpustit v puse. Po jejím rozpuštění si teprve vezměte další. Večer musí být doza prázdná. Neřešte příliš odstupy od jídla a pití. U účinku solí nehraje ani jednou nijak zásadní roli. Další možnost je rozpustit soli ve vodě. Návod na horkou sedmičku najdete výše

Závěr

Pamatujte si, vaše dítě není úplné kopyto na učení (což má samozřejmě po partnerovi, ne po vás). Má prostě jen deficit minerálních látek

Věřím, že kromě rodičů si článek přečte aspoň pár školou povinných dětí.  Jsem si skoro jistá, že jsem právě zavedla nový blbuvzdorný protiargument na různě modifikace rodičovské otázky „proč tomu dítěti nejde učení, když oba máme 2 VŠ skoro s prstem v nose?“. Trendy odpověď je „mami/tati, nemám problémy s učením, jen deficit minerálních látek“

Konec legrácek. Vyzkoušejte. Na sobě i na dětech. Uvidíte sami. Praktické zkušenosti jsou vždy ty nejlepší.

Jakou značku solí, kde koupit atd.? (užitečné tipy)

Často se ptáte, jakou konkrétní značku solí sama používám. Jakou doporučuji a kde je nejlépe koupit. S ohledem na u nás zatím relativně malý trh solí léčiva –  v porovnání se zahraničím (k dnešnímu dni je tu nabízejí jen dvě firmy) a z dlouholetých zkušeností z praxe – doporučuji soli od Adler Pharma. Mají kvalitnější složení nosiče (bez magnesiumstearátu) a velká ekonomická balení = lepší cena.  Adler Pharma je mj. dlouhodobě nejkvalitnějším výrobce solí – léčiva v Evropě.

Uvedená doporučení, články, rady a tipy se týkají pouze solí v kvalitě léčiva. Budu to stále dokola připomínat, abych předešla zbytečným nedorozuměním. Na trhu je pod názvem solí také potravinový doplněk s velmi nízkou účinností (0-10-30% podle jednotlivé soli v porovnání s léčivem) a zdravotně hodně problematickým nosičem postavený na umělém sladidle (rostlinné polyoly = isomalt – jako všechna umělá sladisla poškozuje střevní mikrobiom a není vhodný ani ke krátkodobé, natož k dlouhodobé konzumaci)

Všech 12 základních solí (ve standardních ředěních; č. 1, 3 a 11 v D12 a č.2, 4-10 a 12 v D6) v kvalitě léčiva koupíte v ČR v některých lékárnách a na lékárenských e-shopech. Pro Prahu a okolí je na jistotu lékárna v Jungmannově ulici 23/11, Praha 1, tel: 224 947 508. Mají běžně vše, co je u dodavatele skladem.

Nemají ale určitě skladem všechny soli v 400tb balení (páč pidibalení skoro nikdo nechce). Pokud jdete pro 3 balení soli č. 3 po 1 nebo 2tis tb., předem si zavolejte, jestli vše mají a ať vám to nachystají. Stejně tak při větších objednávkách Sklad mají zásobený poměrně dobře, co příp. není, objednají do 2. dne jako jakékoli jiné registrované léčivo. 

Z e-shopů kezdravi.cz a pilulka.cz. (nejedná se o spolupráci).
Je příp. i možnost dovézt si je z venku.

Soli Adler pharma jsou v ČR běžně k dostání ve 400, 1000 a 2000tis tb. balení. Zaregistrované je i 4 tis. balení tablet. Věřím, že brzy bude minimálně u frekventovaných solí jako č.3, 5, 7, 8 a dalších běžně k dostání i to.

 

 

 

 

 

< Zpět na blog