Schüsslerovy soli, nachlazení a oslabená imunita

24 .1. 2019

sul c. 3

Konečně začala pořádná zima. Viděno rodnou krkonošskou optikou: „konečně se trochu ochladilo a začíná to připomínat zimu“. I kdybych si nevšimla, že drobně mrzne, občas sněží a sem tam někdo onemocní virozou, z médií, rozhovorů, telefonátů mých známých i naprosto cizích lidí v MHD, které není možné přeslechnout, bych nabrala dojem, že venku je jak na Sibiři a řádí smrtelné epidemie respiračních chorob všeho druhu.

Můžou za to „strašlivé“ viry a bakterie?

Vypadá to, že veškerá nachlazení, rýmy, kašle, angíny a chřipky jsou od podzimnězimního až do zimnějarního období nevyhnutelná morová rána. Občanská povinnost, kterou musíme každoročně absolvovat. Pohov si můžem dát nejdřív s příchodem jara. Aspoň tak to na mě na základě nechtěně vyslechnutého a zaregistrovaného působí. 

Pro pořádek. V našem podnebném pásmu právě probíhá roční období zima. Leden patří mezi zimní měsíce. Stejně tak následující únor. Čekat, že bude venku 20°C je naivní. Stejně jako čekat, že okamžite udeří epidemie chřipek, nachlazení a já nevím čeho ještě. Stačí vystrčit nos z domu a šup, už ji máte. Chorobu. Takhle to naštěstí nefunguje.

Přebrat zodpovědnost za zdraví je vaše volba

Za své zdraví jsme z velké části zodpovědný každý sám. Vím, že tahle věta se spoustě lidí v ČR nelíbí. Popuzuje je a irituje. Je to tak. Bez ohledu na to, jestli se to někomu líbí nebo ne. Je spousta možností, jak udržet imunitu celoročně neprůstřelnou a fit. Nejen vaši. I rodinných příslušníků, kamarádů, kolegů, známých. 

Před mnoha lety jsem si hodně oblíbila Schuesslerovy (biochemické, tkáňové) soli v kvalitě léčiva. Nejen proto, že jejich účinek nastupuje velmi rychle a mají téměř nula kontraindikací.

Nej Schüsslerova sůl (nejen) na zimu

Sůl, kterou byste si měli v souvislosti s nachlazením a oslabenou imunitou všeho druhu zapamatovat, je sůl č. 3 FERRUM PHOSPHORICUM D12.

Sůl první volby na všechny akutní stavy. Nachlazením počínaje, hojením ran a stavů po operaci konče. Taky sůl na první stadium zánětu. Takové to „něco na mě leze“, když ještě nevíte, jestli se z toho vyklube viroza, nachlazení, angína, nebo chřipka, Skvělý prostředek při horečce do 38.5-38.8 (u vyšší je nutné přidat ke 3 i sůl č. 5). Výborný antioxidant. Zlepšuje okysličení celého těla. V případě zánětu transportuje víc kyslíku do místa zánětu a pomáhá ho tělu a buňkám rychleji a lépe „zlikvidovat“.

Sůl první volby při anemiích z nedostatku železa. Jdou často ruku v ruce s oslabenou imunitou. Efektivní nakopávač látkové výměny a posilovač imunitního systému. Sůl po které sáhněte při všech akutních poraněních, úrazech, zánětech (netýká se jen respiračních onemocnění) a všech akutních bolestech (obzvlášť u všech bodavých a pulzujících).

Sůl č. 3 nachlazení nijak nepotlačuje. Častá obava lidí, kteří o solích slyší poprvé a nemají s jejich užíváním žádné zkušenosti. Fyziologicky mobilizuje a posiluje naši imunitu, která si pak mnohem snadněji a rychleji poradí s patogeny.   

Skvělá i při sportu

Mimochodem hodně důležitá pro rekreační i vrcholové sportovce. Pozorní čtenáři si to s ohledem na zlepšení okysličení už asi dali dohromady.  Zlepšuje celkovou výkonnost a regeneraci. Povolený doping (nic jsem neřekla). Věřím, že se na mém blogu časem objeví veselý článek, jak jsem to s její pomocí natřela s prstem v nose a bez tréninku všem drsným ultramaratoncům z naší party při 2denním přechodu Krkonoš. Od té doby mi říkaj Bába bobulářka. Samozřejmě se pak každý nich přišel bokem „děsně nenápadně“ zeptat (aby o tom nevěděli ostatní chlapi :-)), na čem jsem cestou frčela.

Při svalové horečce urychluje regeneraci a rekonvalescenci. Svalová horečka = jdete jednou za rok do fitka, pak chodíte týden ohnutí do pravého úhle a všechno vás bolí. Takové ptákoviny prosím nedělejte. Ani občas. I když vám s následky sůl č. 3 krásně pomůže. Je to invazivní, nefyziologické a platíte příliš vysokou biologickou cenu. Totální trotl počin, který nemáte zapotřebí, ať je vám 20 nebo 50. 

Dávkování

Níže uvedená dávkování jsou tzv. obecně doporučovaná. Osvědčila se plošně u většiny lidí. Může se stát, že vám přesto nebudou 100% fungovat. Děje se to nejčastěji ze dvou důvodů. Dali jste si s ohledem na závažnost vašeho akutního stavu příliš nízkou dávku. Pak stačí navýšit.

Také to může nastat u dlouhodobých chronických stavů. U nich jsou v 99,9% potřeba směsi solí**. Jen s jednou solí na kompletní odstranění potíží obvykle nevystačíte.  Jako vždy se nejdřív poraďte se svým lékařem (platí i pro první důvod). Paralelně nebo po konzultaci s lékařem doporučuji konzultovat i se zkušeným praktikem Biochemie Dr. Schüsslera.

Akutní stavy

Užívejte co 3-5 min 1 tabletu do odeznění potíží. Funguje bleskově. Někteří říkají, že přímo „zázračně“.

Sama mám opakovanou zkušenost ze své praxe. Stane se mi to tak 2x do roka max. Tři klienti do konce pracovního dne a začíná mě škrábat v krku, bolet klouby, rýma nebo kašel. Nasypu hrst tablet soli č. 3 na futon nebo poblíž lehátka a během práce pravidelně „uzobávám“. Než odejde aktuální klient, mám v sobě cca. 20-50 i víc tablet a jsem zpravidla zpět v top zdravotním stavu. Po bolestech v krku a příznacích nachlazení ani památky.

Není to žádný zázrak ani ezoterika. Jen dodám tělu, co mu fyziologicky chybělo a potřebuje, aby mohla imunita zase šlapat na 100%. 

Když akutní potíže odezní, je rozumné po dobu dalších 3-5 dnů užívat sůl č. 3 v dávkování na chronické stavy. Jinak se potíže rády vracejí. Neznamená to, že sůl nefunguje. Jen jste propadli nadměrné euforii z úspěchu prvního dne. V těle v tu chvíli ale ještě nebylo vše imunitně 100% dotažené.

Nouzová TéPéZetka* pro zmrzlíky

Znáte to všichni. V zimě se dost teple neoblečeme a strávíme venku víc času, než bylo v plánu. Prochladneme. Děti se válejí ve sněhu a přijdou domů s rukama jako led. Podceníme mráz a vyrazíme bez rukavic a čepice. Na všechny stavy, kdy dorazíme domů prochladlí a zmrzlí na kost, zabírá bleskově TPZ.

Do hrnku nebo sklenice (250-300ml) dejte 10tb soli č. 3. Zalijte vroucí vodou. Až po okraj, nebo stačí jen do půlky. Množství vody zde nehraje až tak roli. Ale plný hrnek oceníte zároveň jako prima horký drink. Párkrát průběžně zamíchejte. Ne kovem, snižuje účinky solí. Ideální je dřevo, sklo.

Plastu se obloukem vyhněte, do horké vody nepatří (riziko uvolňování BPA). V případě nouze berte jednorázově i plast (nejhorší je smrt vyděšením, hned v závěsu za ní smrt prochladnutím). Do budoucna si pořiďte na míchaní něco vhodnějšího.

TPZ nechte lehce vychladnout. Jen tolik, aby byla dost horká, ale už se dala pít. Průběžně občas zamíchejte a upíjejte po doušcích. Každý doušek nechte chvíli v puse (soli se vstřebávají přes sliznici dutiny ústní), než ho polknete. Postupně po doušcích vypijte celý hrnek.

Podle stavu promrzlosti si TPZ můžete připravit opakovaně. Klidně 2-3x za sebou. Víc obvykle není potřeba. Výborně prohřívá a minimalizuje až nuluje riziko propuknutí onemocnění z nachlazení.  TPZ prosím používat jen v případě promrznutí nebo prochladnutí. Sůl č. 3 se jinak běžně do horké vody nedává. Platí i pro všechny ostatní soli s výjimkou tzv. „horké sedmičky“. O té zas jindy.

Chronické stavy

Užívejte dle závažnosti 10-30-50tb denně do odeznění potíží. Pak je na místě zvážit kůru na posílení imunity nebo brát ještě alespoň 2-4 týdny 10-15-20tb soli č. 3 denně.

Preventivní kůry na zvýšení a podporu imunity

Užívejte 10-20-30tb denně po dobu 1-3 měsíců. Množství tablet a délka kůry se určuje podle závažnosti potíží. U běžných potíží a slabší imunity je kůra výborná 2x ročně. Přelom zimy a jara a začátek podzimu je na její start ideální. Když to váš zdravotní stav vyžaduje, můžete s ní samozřejmě začít kdykoli během roku.

V případě, že máte imunitní problémy v kombinaci s větší únavou, cítíte, že vám č. 3 podle výše uvedených návodů 100% nezabírá a nechcete to řešit rovnou konzultací s praktikem Biochemie Dr. Schuesslera, doporučuji tzv. Posilující směs (soli č. 3, 5 a 8). Podrobný návod, kolik tablet a jak ji užívat, tady . Odstavec 13 Schuesslerovy soli, Posilující směs. Článek je s ohledem na blížící se Jaro podle TČM kalenáře (článek je aktuální i teď na podzim, protože o játra je třeba se starat celoročně, kdo máte chuť, určitě si ho přečtěte celý.

Sůl č. 3 patří k nejpoužívanějším Schüsslerovým solím. Nejen samotná. Ještě častěji se objevuje ve směsích solí na různé potíže.

Jaká bude vaše letošní zima?

Nerada bych, aby to vyznělo, že Schüsslerovy (biochemické, tkáńové) soli v kvalitě léčiva jsou jediná možnost, jak udržet celoročně imunitu ve špičkové kondici. Jsou ale velmi rychlá a hlavně fyziologická a neinvazivní možnost. Stejně tak se můžete cvičit qigong (čchikung, neigong), upravit stravu a pitný režim, o spánkovém nemluvě, dát si do pořádku střeva, užívat kvalitní probiotika a imunostimulanty. Na výběr je toho mraky.

Důležité je nepropadat pocitu, že to nemáte pod kontrolou. Že každou zimu musíte nutně absolvovat xy rým, kašlů a nachlazení. S angínou jako bonus. Jak už jsme psala v polovině textu, za své zdraví jsme zodpovědný každý sám. Je jen na vás, jestli letošní zima bude zase s nachlazením, nebo to bude první zima „bez“.

Užitečné tipy na závěr

Všechny základní soli (č. 1 – 12) v kvalitě léčiva koupíte v ČR v některých lékárnách a na lékárenských e-shopech. V Praze spolehlivě lékárna v Jungmannově 23/11 na Praze 1. E-shopy kezdravi.cz a pilulka.cz Je i možnost dovézt si je z venku. Ve své praxi používám a doporučuji výhradně soli v kvalitě léčiva. Uvedená doporučení se týkají pouze solí v této kvalitě. Budu to pravidelně připomínat, abych předešla zbytečným nedorozuměním.

Často dostávám dotazy, kterou konkrétní značku solí doporučuji. S ohledem na u nás zatím relativně malý výběr solí v kvalitě léčiva –  v porovnání se zahraničím (léčivo u nás nabízejí zatím jen dvě firmy) – doporučuji soli od Adler Pharma. Mají kvalitnější nosič (bez magnesiumstearátu) a výrazně větší ekonomická balení = lepší cena.  Adler Pharma je také dlouhodobě nejkvalitnějším výrobce solí – léčiva v Evropě.

* TéPéZetka (TPZ) – trojka poslední záchrany

** směsi solí – v rámci dobrých vztahů, etiky a profesního nastavení se sluší na rovinu říct, že směsi solí se v dnešní době (= při dnešních „běžných“ deficitech minerálů) používají v praxi mnohem častěji, než jednotlivé soli. Pokud z nich chcete mít maximální účinek a efekt, vybírá se a dávkuje velká část směsí individuálně na míru (hlavně směsi na vleklé chronické potíže a závažnější civilizační choroby).
   Podle biochemické diagnostiky z obličeje.  K ní potřebujete zkušeného praktika a osobní schůzku. Jsou ale základní univerzální směsi, o které se s vámi postupně ráda podělím. Viz už zmiňovaná Posilující směs. Při správném dávkování top účinná a umí odladit spoustu potíží. Bez praktika a diagnostiky.
Štábní kultura a moje systematičnost velí – nejdřív jednotlivé soli, pak směsi. Protože … barák taky nestavíme od střechy. Začíná se od základů.

Poznámka – z dlouholetých zkušeností z praxe doporučuji Schüsslerovy (biochemické, tkáňové) soli v kvalitě léčiva.  Mé články, tipy a doporučení se týkají výhradně solí v kvalitě léčiva.
Na českém trhu doporučuji v solích – léčivu firmu Adler Pharma. Mají kvalitnější složení nosiče (to, co hraje u solí – léčiva hlavní roli, když máte možnost vybrat si mezi více výrobci) a větší ekononická balení (lepší cena). K dostání jsou od nich běžně balení po 400, 1000 a 2000tb. Zaregistrované je i 4 tisové balení tablet.

 

 

< Zpět na blog