Když je vedro k padnutí (II. díl)

8 .8. 2018

teploměr v horku

„Odkyselovat“, „Odkyselovat“, „Odkyselovat“

OOO je matra bojovníků s horkem a všudypřítomným potem. Neznalé problematiky asi napadá, co s tím furt mám. Je to jednoduché. Pokud bude vaše vnitřní prostředí převážně zásadité (myšleno tkáně a většina tělních tekutin), budete se cítit svěží, vitální a plní energie. Vaše termoregulace bude šlapat jako hodinky. I v extrémně horkých dnech. Naopak to platí taky, což teď zažívá spousta z nás v přímém přenosu.

Jak na to?

Základem OOO je kromě pochopení, co to je a jak s tím pracovat, kvalitní zásaditá sůl se širokospektrálním použitím. Nejúčinnějším a nejefektivnějším pomocníkem jsou zásadité celotělové koupele, které pomáhají vylučovat škodliviny přes kůži (zásaditá vana).

Kdo je bez vany, odloží krumpáč, kterým se právě chystal překopat koupelnu a rovnou si udělá zásaditou koupel nohou (nohy do škopku). Nebo zásaditou sprchu (zásaditá sůl místo sprchového gelu). Vaše unavené nohy přes noc ocení zásadité punčochy (nejsou sice sexy, ale fungují skvěle nejen na „odkyselení“ přes nohy a ochlazení, ale i na otoky, pocit těžkých nohou, potíže s klouby dolních končetin, se žilami a mnoho dalších nožních neduhů).

Vana, sprcha, škopek, punčochy a co dál?

Ti, co už mají odkyselovací mateřinku „vana, škopek, punčochy“ v malíku, sáhnou po zásaditém pyžámku (dobrá zpráva pro ty s krumpáčem – punčochy i pyžamo jsou optimální řešení pro všechny, kteří vanu nemají nebo ji v pomatení smyslů předělali na sprchový kout).

Zásaditá sůl spolehlivě funguje jako špičkový lapač potu, tedy deo a antiperspirant (viz níže). Je to asi dvacet v jednom, takže výrazně zredukujete množství lahviček a jiných serepetiček v koupelně. Dámy, pokud tam váš partner nemá víc lahviček než vy, bude vás za to milovat.

Zabalte se

Se solí se dají dělat zásadité zábaly hlavy, kloubů i celých končetin (kromě úlevy od horka mají i další terapeutické účinky). Naprostou vychytávkou je v tomhle pařáku zásaditý zábal celého těla. Dvě prostěradla, jedno namočit do zásaditého roztoku, důkladně vyždímat. Osoba blízká vás zabalí jako mumii (při troše cviku to člověk zvládne sám). Hlava kouká ven a přes to se zabalit do suchého prostěradla. Můžete si v tom pohovět hodinku i déle. Nebo přes noc.

Ráno se probudíte v suchu, svěží a překvapivě nezpocení. Hodně lidí včetně mě v horku takhle „mumifikovaně“ hybernuje i spí a pějem na to jen samou chválu. Navíc další alternativa, jak nahradit zásaditou vanu bez použití krumpáče. Během doby, kdy si lebedíte v zábalu, tělo hezky samo „odkyselujeů přes kůži a vy nehnete ani prstem.

Pocení

Tělo pomocí něj udržuje fyziologickou termoregulaci a je to jedna z důležitých cest pro vylučování škodlivin. Zapomeňte, že je to něco eklovního a fuj, co by se mělo potlačovat nebo úplně zastavit. Je to hodně pitomý nápad, který nemá nic společného se zdravým selským rozumem ani s ohleduplností k vlastnímu zdraví.

Představte si, že by vám někdo řekl, že odteď nesmíte chodit celé léto na záchod. Asi byste si mysleli, že mu totálně hráblo. Přesně to si o vás myslí vaše tělo, pokud se mu snažíte různými Driclory, botoxem, elektroantiperspiranty a spol. zabránit v pocení. Nemluvě o tom, že vám tyhle ptákoviny dlouhodobě spočítá i s úroky. Nebudou se vám ani trochu líbit.

Deodoranty, antiperspiranty a jejich alternativy

Pokud používáte běžné deodoranty a antiperspiranty, hledejte takové, které neobsahují soli hliníku, parabeny a alkohol. Existují přírodní verze s obsahem minima až nuly škodlivin, nabídka je poměrně široká. Podle hesla „důvěřuj, ale prověřuj“ čtěte vždy etikety, ne všechno, na čem se píše „přírodní“, skutečně přírodní je.

Pohádku o hodném a tom druhém hliníku znáte? Ten druhý se prý nachází v komerčních antiperspirantech. Zatímco první najdete pouze a jedině v zázračných a hlavně bezpečných deodorantech z kamence (alunitu). Dále se v ní vypráví, že když budete používat jako deo kamenec nebo výrobky z něj (minerální deo krystaly, různé salt sticky apod.), používáte hodný hliník. Prý se do těla nedostane. Asi nemá platné vízum, nebo co.  Jiné vysvětlení nemám. Vážně tomuhle greenwashingu někdo věří? Možná výrobci a dovozci, kteří chtějí produkty s hodným hliníkem prodat.

Hliník je jen jeden. Je to neurotoxický kov. Když se dostane do těla, drží se tam jak klíště a páchá slušné zdravotní škody. Kamenec (alunit) je, byl a vždy bude sloučenina hliníku. Je to nemlich ten samý hliník, jako v komerčních antiperspirantech. Nemá žádnou logiku používat kamenec, když se chceme vyhnout denní porci hliníku navíc.  Informace k tématu v čj jsou výborně zpracované např. ve FB skupině Svět Non Toxic. Kdo umí cizí jazyky a chce kvalitní info o nehezkém konci téhle pohádky, doporučuji Chrise Exleyho, nebo rakouský Al-ex Institut.

Kreativci si můžou vyrobit domácí deo, receptů je na netu dost. Ověřený a spolehlivý je recept odborníka na paleo stravu a životní styl Michala Turny (děkuji za možnost zveřejnění s jeho svolením, recept je z Michalova e-booku Zázrak jménem kokosový olej). Suroviny – kokosový olej 2 PL, jedlá soda – 3 PL, esenciální olej Tea Tree – 8 kapek, arrowroot (zahušťovadlo, v prodejnách zdravé výživy) – 4 PL, olej rozehřát, za stálého míchání přidat jedlou sodu, pak arrowroot a tea tree, vše dobře promíchat. Naplnit do prázdného obalu od tuhého deodorantu (praktičtější aplikace) nebo do skleničky s víčkem a nechat vychladnout. Skladovat na chladnějším místě, od 25°C výš kokosový olej taje.

Sama používám hafo let zásaditou sůl (viz níže). Na střídačku s homemade deodorantem se Schüsslerovými solemi (biochemickými, tkáňovými) v kvalitě léčiva. Čím dál častěji je poptávka, zda bych Schüsslerovský pro někoho vyrobila. Nejen proto, že je skvělý, složením Non Toxic a potivě neprůstřelný. Občas se nechám i ukecat a pár balení pro někoho vyrobím. Třeba se časem dočkáte výroby ve větším.

Zásadité deo a antiperspirant v jednom

Pro časově vytížené, líné (zastupuji obě kategorie) a pro ty, co chtějí za minimální peníz maximálně účinnou muziku, doporučuji deo a antiperspirant v podobě zásadité soli, kterou už má většina čtenářů článku doma. Nebo právě hledá, kde ji může co nejrychleji pořídit (zatím stále nemám e-shop, ale možnost je i u mě, pro Prahu + posílám po celé ČR, pracuji s ní minimálně 15+ let, byla jsem jedna z prvních, kdo ji v ČR začal používat k terapeutickým účelům).

Ráno stačí malé množství soli rozdělat v trošce teplé vody, třít v dlaních, až vznikne vazká emulze. Nanést do podpaží, uschne během chvilky. Kdo se potí normálně, bude mít podpaží celý den cca. do 30°C suché, nad 30-35°C potíte malé množství vodu bez zápachu. Extrémní potiči a smraďoši obvykle musí dávku soli odpoledne ještě jednou zopáknout. A taky by měli paralelně kromě zásaditého deodorantu hodně a často komplexně  OOO.

Když odpadávají solné krusty, je něco špatně

Klíčové je, že sůl je zcela přírodní, nezatěžuje tělo chemií a nechá ho se normálně potit (pocení nepotlačuje, což bohužel většina konvenčních deo- a antiperspirantů dělá). Zásaditá vrstvička zároveň neutralizuje zápach a eliminuje vlhkost.

Emulze musí být maximálně vazká a sůl před nanesením co nejvíc rozpuštěná. Sem tam pevná bílá částečka nevadí. Pokud z vašeho podpaží během dne průběžně odpadávají solné krusty :-), je něco špatně. Náprava je „všechno umejt“ a znovu od začátku. Sůl jste nerozpustili dostatečně a/nebo jste jí dali moc.

Únava

Výrazně ji sníží pravidelné OOO. Pokud cvičíte taiji, jogu nebo čchikung, existují cviky určené přímo na ochlazení, pokud neznáte, určitě poradí váš lektor. Všechny tři cvičební směry při pravidelné praxi navíc hladinu energie výrazně zvyšují, horko nehorko. Můžete si zajít na práci s tělem, metody jako shiatsu, manuální lymfatická drenáž nebo kraniosakrální terapie umí velmi pozitivně hýbat s tekutinami i termoregulací.

V horku je skvělá zásaditá solná masáž. Je to zároveň možnost, jak může většina na odkyselení stále ještě nevěřících Tomášů zjistit, jak hodně těžké, upatlané a unavené je „překyselené“ tělo, hlava, mozek, svaly, šlachy, klouby atd. . A jak se člověk naopak cítí o 5 a více kg lehčí, vitálnější, svěžejší a uvolněnější, výborně naladěný, když pomocí masáže „jenom“ lokálně „odkyselí“ (osvědčená srovnávací metoda před a po). Pro mnoho klientů, kteří si do té doby při zmínce o „odkyselování“ ťukali na čelo, byla masáž (a stále je) hodně velkým AHA momentem, od kterého aktivně „odkyselují“ jak diví.

S únavou si poradí i Bachovy květové esence. Buď esence Krizová (Rescue Remedy), která vám pomůže lépe hospodařit s energií. Nebo si nechte vybrat esence na míru. Na únavu a její příčiny je jich několik.

Psychika

Horko na ni klade velké nároky. Ti, kdo trpí chronickými psychickými potížemi, vám potvrdí, že se jim v horku často zhoršují, ať už se jedná o deprese, úzkosti atd.. V extrémně vysokých teplotách se mohou objevit přechodné potíže i u lidí, kteří jsou jinak psychicky stabilní (podrážděnost, výbušnost, výkyvy nálad, únava, apatie atd.). Jako první zkontrolujte pitný režim. Nedostatek tekutin bývá často jednou z hlavních příčin.

Pokud máte dost tekutin a stále se necítíte psychicky dobře, nemusíte hned běžet k psychiatrovi pro léky. Pro začátek vyzkoušejte Krizovou esenci (Rescue Remedy) z Bachovek – stabilizuje, snižuje stres, napětí a podrážděnost. Pokud potíže přetrvávají, je na místě nechat si vybrat směs Bachovek na míru. Mezi 38 esencemi se určitě najdou ty nejvhodnější na příšernou únavu, zavařenou hlavu, přetížení horkem, stresem, podrážděnost atd. Závěr odstavce o psychice patří mantře OOO – kdo pravidelně odkyseluje, má psychiku v lati, i kdyby bylo venku půl roku kolem 40°C.

Otoky, opruzeniny, potničky, kožní potíže z horka&potu

Na otoky zabírá dobře OOO. Vana, koupele nohou, přes noc zásadité punčochy. Pro lepší prokrvení a cirkulaci krve zkuste  základní cviky z jogy (v sedě nebo ve stoje, propínat prsty nohou do špiček a paty do fajfek a zase uvolňovat). Pomůže i manuální lymfatická drenáž a zásaditá solná masáž.

Kožní potíže mazat Krizový gelem nebo krémem z Bachových květových esencí, ideálně vychlazeným z lednice, rychle tiší a hojí také kvalitní aloe vera ve formě koncentrátu nebo spreje. Pokud začnete s pravidelným OOO, můžete na všechny tyhle otravnosti příští léto rovnou zapomenout, klidně se s vámi vsadím.

Schüsslerovy (biochemické, tkáňové) soli

Pokud jste jako já velký fanda téhle staré osvědčené přírodní metody, tak hlavní sůl pro horké letní dny je č. 8 Natrium chloratum D6. Tenhle minerál vlastní tělu mj. šéfuje hospodaření s vodou, krevnímu tlaku a termoregulaci.

Přidejte 2-3 tablety č.8 do každé sklenice s vodou, kterou během dne vypijete. Zamíchejte něčím nekovovým (kov snižuje účinky solí) nebo krouživým pohybem a rehydratační drink je hotový. Takhle upravená voda se mnohem lépe pije a hydratuje tělo. Výborná i celoročně pro všechny, kteří mají problémy s optimálním pitným režimem. Na rozpití dehydratovaných seniorů atd.

Pokud ji chcete užívat v pravidelné denní dávce, u zdravých lidí je v tomhle horku optimální 10-15tb/den. U zdravotních potíží (pokud chcete mít z č. 8 max. efekt a výsledky) je obvykle na místě řešit její dávkování konzultací nebo Diagnostikou z obličeje.

Klimatizace, ventilátory, mísa a PETka s ledem

Klimatizace je s velkým přimhouření oka dobrý sluha, ale špatný pán. Navíc ji naše tělo zrovna dvakrát nemusí (čínská medicína říká něco v tom smyslu, že vítr je původcem stera onemocnění, myslí tím samozřejmě i průvan a má recht). Pokud už ji chcete/musíte používat, snažte se, aby rozdíl venkovní a vnitřní teploty byl max. 5°C.

Vyhněte se přímému kontaktu vzduchu z klimatizace s vaším krkem, zátylkem, zády a také bedry. Ideální je změnit místo. Pokud není zbytí a musíte před ní sedět, pomohou šály, šátky, lehký svetr přes ramena, krk, záda. Ventilátor je o něco zdravější řešení. Přesto se vyhněte sezení přímo v proudu vzduchu.

Mísu plnou kostek ledu postavenou před ventilátor nebo plastovou lahev, ve které necháte zmrznout vodu a pak postavíte do pokoje, můžete vyzkoušet. Malinko lepší, než drátem do oka, ale zázraky od toho nečekejte.

Každé vedro má svůj konec

Věřím, že si každý najde tomto, nebo v I. dílu článku něco, co mu pomůže vedro zvládnout lépe. V listopadu na něj budem ještě rádi vzpomínat. Jdu si dát F. vodu a zabalit se do zásadité deky (alias zásaditý zábal = 2 prostěradla). Přeju všem v rámci možností snesitelnou letní noc.

 

 

< Zpět na blog