Mazlíčci x petardy a ohňostroje

2 .12. 2018

pes a RR

Jste už od začátku prosince nervózní, jak bude zase letos váš pes, kočka nebo jiné domácí zvíře trpět při silvestrovském kraválu? Trápí vás bezohlednost odpalovačů petard? Nejradši byste všechny rachejtlopšouky nakopali, nebo odeslali rovnou na Mars? Ať si tam střílejí, co hrdlo ráčí. Co teprv ty, kterým silvestrovská kanonáda začíná už 1. prosince a končí kolem 5. ledna.

Ne že bych silvestrovský hluk jakkoli schvalovala (naopak), ale pomoc pro vaše miláčky je poměrně jednoduchá. Přesto, že ho před Silvestrem každoročně doporučuji spoustě lidí, mě opakovaně překvapuje, jak málo páníčků o ní dosud ví. Nebo vědí, že něco takového existuje a mají to dokonce doma. Ale nikdo jim nevysvětlil, jak to používat, aby to mělo pro jejich zvíře maximální efekt. Tak to raději nepoužívají.

Proč NE léky na uklidnění?

Hodně majitelů zvířat si myslí, že Silvestra vyřeší jednoduše a pohodlně veterinárními léky na uklidnění. Někteří osvícení veterináři je před Silvestrem předepisují velmi obezřetně, nebo je raději nepředepíšou vůbec. Z dobrého důvodu. Zdánlivě jednoduché a pohodlné řešení má jedno velké „ale“ a pro vaše zvíře je nepohodlné a hlavně nebezpečné.

Nejčastěji se předepisuje Sedalin (nebo jiné léky na bázi acepromazinu), který zvíře utlumí na úrovni pohybového aparátu. Neumí ale vypnout sluch. Zvíře zdroj stresu  (rámus z petard) slyší v plné síle, ale nemůže před ním utéct. To je pro něj z instinktivního hlediska mnohem horší, než kdyby ho „jen“ slyšelo a někam vyděšené zalezlo nebo začalo agresivně vyvádět. Jakkoli by chtělo a velí mu to instinkt (přirozená instinktivní reakce při ohrožení života každého savce – boj nebo útěk), nemůže ani jedno, protože je díky působení léku imobilní.

Pokud zvažujete, jestli dát zvířeti léky nebo ho nechat bez nich, je pro něj bezpečnější a po všech stránkách méně vyčerpávající, když mu je nedáte. Jejich účinek je pro něj medvědí služba a může ho traumatizovat ještě víc, než hluk petard sám o sobě.

Bezpečné a účinné řešení

Osvědčeným silvestrovským tipem pro všechny majitele domácích mazlíčků a velmi účinnou přírodní náhradou za léky je Krizová esence (Rescue Remedy) z Bachovy květové terapie, známá také jako Krizovka. Celkově zklidňuje, harmonizuje, uvolňuje stres a napětí. Je prevencí šoků, traumat, zabraňuje kolapsu, hysterii, agresi a dalším nepřiměřeným reakcím. Budete mile překvapeni jejím účinkem a pravděpodobně se stane stálým vybavením lékárničky vašeho domácího mazlíčka.

Kdy s Krizovkou začít?

Pokud je vaše zvíře velký nervák a stresuje ho nejen hluk na Silvestra, ale cokoli od návštěvy veterináře, neznámého psa na procházce až po drobnosti jako přestěhování nábytku v bytě, začněte Krizovku podávat už několik dní předem (obvykle stačí 2-3 dny max.). U klidnějších zvířat se osvědčilo začít nejpozději na Silvestra ráno. Kapky mějte stále při ruce. Berte je s sebou i na venčení, abyste je mohli podat zvířeti okamžitě, např. při setkání s nečekanou petardou na procházce.

Ve dnech před Silvestrem postačí obvykle podle potřeby 4-10 dávek rozdělených během dne. Většina majitelů ocení, že nejsou dané žádné přesné intervaly, v jakých Krizovku podávat. Na Silvestra počítejte během dne tak 5-10, i víc dávek – orientujte se podle reakcí zvířete.

Pozorujte, jak se bude chovat, až začnou bouchat první petardy.   Pokud bude stále částečně neklidné, ustrašené, vyděšené, v panice nebo agresivní, přidejte bez obav co 5 -10 min další dávky. Intervaly pak prodlužujte v závislosti na zlepšení stavu. Pokud bývá na Silvestra standardně hodně nervózní a po něm hodně vyčerpané, můžete přidat ještě 3 – 10 dávek den i dva po Silvestru. Pamatujte, že nemůžete zvíře Krizovkou předávkovat. Ani kdyby dostalo v jednom dni např. 30 nebo 50 dávek.

Jak dávkovat?

Dávkování Krizovky pro zvířata je jednoduché. U kapek se jedna dávka rovná 4 kapkám. Pokud máte sprej, tak 2 stříknutím. Pouze u hodně velkých zvířat (koně, krávy, sloni apod.) je jedna dávka 10 kapek a ze spreje 5 stříknutí. Pro velké psy jako německá doga nebo irský vlkodav je jedna dávka stejná jako pro všechna menší zvířata. Tedy 4 kapky nebo 2 stříknutí ze spreje.

Jak do něj Krizovku dostat?

Podávání Krizové esence zvířatům má svá specifika. Je několik praxí ověřených způsobů, jak ji do zvířete dostat. Nejjednodušší a nejrychlejší je nakapat ji přímo do tlamy. Některá zvířata jsou citlivější na glycerin, kterým je konzervovaná. Jako alternativu ji můžete naředit malým množstvím vody a podat ji přímo do tlamy injekční stříkačkou bez jehly. Lze ji také namazat neředěnou nebo lehce naředěnou vodou na dásně a pysky. Zvíře si ji olíže. Jiná zvířata bez problému olížou i dávku nakapanou na dlaň (je třeba vyzkoušet). Ve všech těchto případech máte jistotu, že zvíře kapky dostalo.

Na pamlsek nebo do žrádla?

Další možnost je nakapat ji na pamlsek, nebo zamíchat do malého množství žrádla. Některá zvířata jsou háklivá na jakékoli změny mimo zavedený řád. Proto je lepší, když zvíře nevidí, že mu kapky do žrádla přidáváte. Vyhnete se riziku, že ho nechá netknuté, protože tuší, že je něco jinak, než obvykle. Kapky můžete příp. nakapat do misky s vodou nebo jinou tekutinou. Je to ale nejméně spolehlivý způsob, vhodný pouze pro zvířata, která pravidelně pijí ze své misky a jsou zvyklá vypít většinu tekutiny. Jinak nemáte jistotu, že/zda vůbec a v jakém množství zvíře kapky dostalo.

Hlavně netraumatizovat!

Každý majitel své zvíře dobře zná a ví, jak snáší např. podávání veterinárních léků. Vyberte proto na základě zkušeností z praxe způsob, který bude pro vašeho miláčka co nejpříjemnější. Není potřeba ho kromě stresu ze Silvestra traumatizovat ještě tím, že mu budete násilím kapat kapky přímo do tlamy, když na to doteď nebylo zvyklé.

Kapky, sprej, nebo namíchanou?

U zvířat se v praxi nejvíc osvědčily kapky. Pokud máte doma jen Krizový sprej, určitě ho použijte. Není třeba shánět na poslední chvíli před Silvestrem ke spreji ještě extra Krizové kapky. Nepořizujte si taky za každou cenu Krizovou esenci určenou pro zvířata (Rescue Pets) jen proto, že se to tak jmenuje. Už několik let zpátky musí být veškeré Krizové kapky a spreje od firmy Nelsons na základě dalšího z řady pobrkaných zákonů EU o obsahu alkoholu v tinkturách konzervované glycerinem. V Krizovce pro zvířata tudíž najdete naprosto stejný konzervant, jako ve všech ostatních Krizovkách. Její množství vás nenadchne a zbytečně platíte vyšší cenu. Krizovka pro zvířata má 10ml a běžná Krizovka ve spreji i v kapkách 20ml.

Další a v poměru cena/objem/účinek nejvýhodnější možnost je Krizová esence v kapkách namíchaná přímo od praktika Bachovy terapie. Míchá se standardně do 30ml a je výrazně levnější než originál od výrobce. Účinek je 1:1 stejný s originálem (pokud ji praktik umí namíchat). Je chuťově jemnější, což zvířata většinou ocení. Moji klienti, čtyřnozí i dvounozí v podstatě jinou nepoužívají (s výjimkou Krizovky jako dárku).

Pokud se potíže vašeho zvířete nevážou jen k Silvestru a netýkají se jen strachu z petard, Krizovku využijete celoročně i mnoha jiných případech. U zvířat je vždy první volbou. Když nevyřeší potíže ze 100%, zvažte pro vašeho mazlíčka namíchání Bachových esencí na míru.

Myslete i na sebe

Krizovou esenci doporučuji na Silvestra i všem majitelům domácích mazlíčků. Dávkování volte podle potřeby a vašeho aktuálního stavu. I pro vás platí jedna dávka = 4 kapky nebo dvě stříknutí ze spreje. Budete daleko víc v pohodě a v klidu a nebudete svoji nervozitu a napětí přenášet na zvíře, což celou situaci kolem Silvestra často ještě víc zhoršuje.

První pomoc na poslední chvíli

Pražští si u mě můžou Krizovou esenci pro zvířátka po dohodě vyzvednout nejpozději na Silvestra během dopoledne. Mimopražské zásilky jsem schopná odeslat nejpozději 27.12., aby k vám dorazily včas. Můžete vybírat z originální Krizové esence od výrobce v kapkách nebo ve spreji (obojí 20ml, obojí 361Kč) a Krizové esence namíchané ode mě (30ml, 260Kč).

E-shop je ve výstavbě, objednávky prosím telefonicky nebo e-mailem.  Pražští mohou objednávat nejpozději na Silvestra ráno. Poslední objednávky k odeslání poštou prosím nejpozději do 26.12. do večera. U pozdějších nejsem schopná garantovat doručení do Silvestra.

Krizovou esenci i Bachovy esence pro vašeho miláčka na míru můžete objednávat také kdykoli během roku.

Všichni, kdo máte doma Krizovou esenci a stále ještě nevíte, jak ji pro své zvíře na Silvestra optimálně použít a nadávkovat, přečtěte si prosím znovu pečlivě tento článek. Děkuji :-)

Přeji vám i vašim mazlíčkům co nejklidnější závěr i přelom roku a do následujícího především hodně lidského i zvířecího zdraví a

PS Krizovku vždy po ruce (po tlapce).

 

 

< Zpět na blog