Účinná První pomoc pro domácí mazlíčky na Silvestra

2 .12. 2018

pes a RR

Jste od začátku prosince nervózní, jak bude zase letos váš pes, kočka nebo jiné domácí zvíře trpět při silvestrovském kraválu? Trápí vás bezohlednost odpalovačů petard? Nejradši byste je všechny nakopali? Nebo odeslali rovnou na Mars? Tam ať si střílejí, co hrdlo ráčí. O těch, kteří silvestrovskou kanonádu startují už 1. prosince a končí v lepším případě kolem 5. ledna, nemluvě.

Pomoc pro vaše miláčky je poměrně jednoduchá. Přesto, že ji před Silvestrem každoročně doporučuji spoustě lidí, mě opakovaně překvapuje, jak málo páníčků o ní ví. Nebo vědí, že existuje. Mají ji dokonce doma. Ale nikdo jim nevysvětlil, jak ji pro své zvíře použít. Tak ji raději nepoužijí.

Proč NE léky na uklidnění?

Hodně majitelů zvířat si myslí, že Silvestra vyřeší pohodlně veterinárními léky na uklidnění. Osvícení veterináři je před Silvestrem předepisují velmi obezřetně. Nebo vůbec. Z dobrého důvodu. Zdánlivě jednoduché a pohodlné řešení má jedno velké „ale“. Je pro vaše zvíře je nepohodlné. A hlavně nebezpečné.

Nejčastěji se předepisuje Sedalin (nebo jiné léky na bázi acepromazinu). Ten zvíře utlumí na úrovni pohybového aparátu. Neumí ale vypnout sluch. Zvíře zdroj stresu  (rámus z petard) slyší v plné síle. Ale nemůže před ním utéct.

To je pro něj z instinktivního hlediska mnohem horší, než kdyby ho „jen“ slyšelo a mohlo na něj přirozeně reagovat (zůstalo dál mobilní).  Jakkoli by moc chtělo a velí mu to instinkt (přirozená instinktivní reakce při ohrožení života každého savce – boj nebo útěk), nemůže ani jedno. Nemůže se pod vlivem léku hýbat.

Pokud zvažujete, jestli dát zvířeti léky nebo ho nechat bez nich, je pro něj bezpečnější a po všech stránkách méně vyčerpávající mu je nedat. Jejich účinek je pro něj medvědí služba. Může ho traumatizovat ještě víc, než hluk petard sám o sobě.

Bezpečné a účinné řešení

Osvědčeným silvestrovským tipem pro všechny majitele domácích mazlíčků a velmi účinnou přírodní náhradou za léky je Krizová esence (Rescue Remedy) z Bachovy květové terapie. Známá taky jako Krizové kapky, Krizová první pomoc, Krizovka, Nouzovka.

Celkově zklidňuje, harmonizuje, uvolňuje stres a napětí. Je prevencí šoků, traumat. Zabraňuje kolapsu, hysterii, agresi a dalším nepřiměřeným reakcím. Budete mile překvapeni jejím účinkem. Pravděpodobně se stane stálým vybavením lékárničky vašeho domácího mazlíčka.

Kdy s Krizovkou začít?

Pokud je vaše zvíře velký nervák a stresuje ho nejen hluk na Silvestra, ale cokoli od návštěvy veterináře, neznámého psa na procházce až po drobnosti jako přestěhování nábytku v bytě, začněte Krizovku podávat několik dní předem (obvykle stačí 2-3 dny max.).

U klidnějších zvířat se osvědčilo začít nejpozději na Silvestra ráno. Kapky mějte stále při ruce. Berte je s sebou i na venčení. Abyste je mohli zvířeti podat okamžitě (např. nečekaná petarda na procházce).

Ve dnech před Silvestrem postačí obvykle podle potřeby 4-10 dávek. Rozdělených během dne. Většina majitelů ocení, že nejsou dané žádné přesné intervaly, v jakých Krizovku podávat. Na Silvestra počítejte během dne tak 5-10 dávek. Podle potřeby i víc – orientujte se podle reakcí zvířete.

Sledujte, jak se bude chovat při prvních silvestrovských petardách. Pokud bude stále částečně neklidné, ustrašené, vyděšené, v panice nebo agresivní, přidejte bez obav co 5 -10 min další dávky. Intervaly pak prodlužujte v závislosti na zlepšení stavu.

Pokud bývá na Silvestra standardně hodně nervózní a po něm hodně vyčerpané, přidejte ještě 3 – 10 dávek i den dva po Silvestru. Pamatujte, zvíře nemůžete Krizovkou předávkovat. Ani kdyby dostalo v jednom dni např. 30 nebo 50 dávek.

Jak dávkovat?

Dávkování Krizovky pro zvířata je jednoduché. U kapek se jedna dávka rovná 4 kapkám. Pokud máte sprej, 2 stříknutím. Pouze u hodně velkých zvířat (koně, krávy, sloni apod.) je jedna dávka 10 kapek. Ze spreje 5 stříknutí.

U velkých psů jako německá doga nebo irský vlkodav je jedna dávka stejná jako pro všechna menší zvířata. Tj. 4 kapky u kapek nebo 2 stříknutí ze spreje.

Jak do něj Krizovku dostat?

Podávání Krizové esence zvířatům má svá specifika. Je několik praxí ověřených způsobů.  Nejjednodušší a nejrychlejší je nakapat ji přímo do tlamy.

Některá zvířata jsou citlivější na alkohol nebo glycerin, kterým je konzervovaná. Jako alternativu ji můžete naředit malým množstvím vody a podat ji přímo do tlamy injekční stříkačkou bez jehly.

Lze ji také namazat neředěnou nebo lehce naředěnou vodou na dásně a pysky. Zvíře si ji olíže. Jiná zvířata bez problému olížou i dávku nakapanou na dlaň (je třeba vyzkoušet). Ve všech těchto případech máte jistotu, že zvíře kapky pozřelo.

Na pamlsek nebo do žrádla?

Další možnost je nakapat ji na pamlsek. Nebo zamíchat do malého množství žrádla. Některá zvířata jsou háklivá na jakékoli změny mimo zavedený řád. Je lepší, když zvíře neuvidí, že mu kapky do žrádla přidáváte. Vyhnete se riziku, že ho nechá netknuté. Tuší, že je něco jinak, než obvykle.

Kapky můžete příp. nakapat do misky s vodou nebo jinou tekutinou. Je to ale nejméně spolehlivý způsob. Vhodný pouze pro zvířata, která pravidelně pijí ze své misky a jsou zvyklá vypít většinu tekutiny. Jinak nemáte jistotu, že/zda vůbec a v jakém množství zvíře kapky dostalo.

Hlavně netraumatizovat!

Každý majitel své zvíře dobře zná. Ví, jak snáší např. podávání veterinárních léků. Vyberte proto na základě zkušeností z praxe pro vašeho miláčka co nejpříjemnější způsob. Není třeba ho kromě stresu ze silvestrovského hluku traumatizovat ještě tím, že mu budete násilím kapat kapky přímo do tlamy. Když na to doteď nebylo zvyklé.

Kapky, sprej, nebo namíchanou?

U zvířat se v praxi nejlépe osvědčily kapky. Pokud máte doma jen Krizový sprej, určitě ho použijte. Není třeba shánět na poslední chvíli před Silvestrem ke spreji ještě extra kapky. Nepořizujte za každou cenu Krizovou esenci určenou pro zvířata (Rescue Pets) jen proto, že se tak jmenuje. Má obsah jen 10ml, je konzervovaná glycerinem a stojí kolem 290Kč (poměr cena/objem velký špatný).

V glycerinu koupíte konzervovanou i běžnou velkou Krizovku 20ml. Stejné složení, větší obsah, výhodnější cena. Není sice určená přímo pro zvířata, ale chybějící tlapky na plastovém obalu a nápis Rescue Pets jsou všechno, v čem se liší od běžné. Nemusíte skákat na kdejaké PR a zbytečně platít vyšší cenu. Velká Krizovka v glycerinu udělá tu samou službu a zaplatíte výrazně méně.

Další a v poměru cena/objem nejvýhodnější možnost je Krizová esence v kapkách namíchaná přímo od praktika Bachovy terapie. Míchá se standardně do 30ml. Je výrazně levnější než originál od výrobce. Účinek je 1:1 stejný s originálem (pokud ji praktik umí správně namíchat). Je chuťově jemnější, což zvířata většinou ocení. Moji klienti, čtyřnozí i dvounozí v podstatě jinou nepoužívají. S výjimkou Krizovky jako dárku.

Pokud se potíže vašeho zvířete nevážou jen k Silvestru a netýkají se jen strachu z petard, Krizovku využijete celoročně i mnoha dalších případech. U zvířat je vždy první volbou. Když nevyřeší potíže ze 100%, zvažte pro vašeho mazlíčka namíchání Bachových esencí na míru.

Myslete i na sebe

Krizovou esenci doporučím (nejen) na Silvestra i všem majitelům domácích mazlíčků. Dávkování volte podle potřeby a vašeho aktuálního stavu. I pro vás platí jedna dávka = 4 kapky nebo dvě stříknutí ze spreje.

Budete daleko víc v klidu a v pohodě.  Nebudete svoji nervozitu a napětí přenášet na zvíře. Celou situaci kolem Silvestra to často ještě víc zhoršuje.

První pomoc na poslední chvíli

Jako každý rok si u mě můžou pražští i mimopražstí Krizovky vyzvednout, nebo nechat poslat poštou.

Objednat si můžete Krizovou esenci namíchanou ode mě (30ml, 290Kč).

Krizovka namíchaná ode mě se dá kapat přímo do tlamy nebo ředit. Zvířata zvládají obojí bez problémů. Nemá jen o 10ml větší objem a hezčí cenu (viz výše). Je mnohem jemnější v chuti.  Osvědčila se převším pro zvířata a děti (užívají ji samozřejmě i dospělí).

Termíny pro včasné doručení objednávek

Objednávky prosím telefonicky nebo e-mailem Když se nedovoláte na první dobrou, pište rovnou SMS. 

Pražští si u mě můžou Krizovou esenci pro zvěř i pro sebe po dohodě vyzvednout nejpozději na Silvestra během dopoledne. Jsem k dispozici pro osobní vyzvednutí také v masérně v Liliové (pá 30.12. a možná i čt 29.12., ještě bude finálně upřesněno na FB). Pravidelně i na P4.

Od 23. do 27.12. nikomu nic nevydávám. Ani z protekce. Vánoce atd. V tu dobu jsem také nula až minimálně on-line. Budu průběžně na telefonu. Na něm je možné si se mnou domluvit osobní vyzvednutí Krizovek, až budu zpět v Praze. Také objednat jejich zaslání do Silvestra. Prosím nevolejte na Štědrý den :-).

Poslední mimopražské zásilky s doručením do Štědrého dne uzavírám ve středu 21. 12. do 15h. Doma je budete mít 22.12. (v krajním případě 23.12). Po Vánocích s doručením do Silvestra  uzavírám objednávky ve středu 28. 12. do večera.

Dorazí vám ve čtvrtek 29.12., nejpozději do pátku 30.12. U pozdějších objednávek nejsem schopná garantovat doručení do Silvestra. Pohlídejte si prosím pečlivě termíny. Vyhneme se zbytečnému stresu a nespokojenosti, že vám Krizovka nepřišla včas.

Jedna praktická pro všechny, kteří už Krizovku vlastní (a dosud nepoužili)

Krizovou esenci i Bachovy esence pro vašeho miláčka na míru můžete samozřejmě objednat také kdykoli během roku.

Všichni, kdo máte doma Krizovou esenci a stále ještě nevíte, jak ji pro své zvíře na Silvestra optimálně použít a nadávkovat, přečtěte si prosím znovu pečlivě tento článek.

Přeji vám i vašim mazlíčkům co nejklidnější závěr i přelom roku a do následujícího především hodně lidského i zvířecího zdraví a

PS Krizovku vždy po ruce (po tlapce).

 

 

< Zpět na blog