Bachovy esence jako pomoc při chladném počasí, únavě a změně času  

13 .11. 2014

podzim zima příroda tisková velikost

Už je to zase tady, říkají si mnozí z nás, hnusný podzim a v závěsu za ním ještě hnusnější lezavá studená zima, změna času, brzy tma, inverze, únava, blbá nálada, … a bude to tu otravovat skoro 6 měsíců, takže na půl roku žádné pozitivní vyhlídky, o vánočním stresu ani nemluvě (tomu bych ráda věnovala samostatný článek). Po říjnové změně času z letního na zimní se stále ještě mnoho z nás cítí unavených, i když se navenek jeví jako změna pozitivní, protože kdo nám dá jindy zdarma jen tak hodinu času navíc? Nepřidá nám ani to, že se ochladilo, dříve se stmívá, ubylo slunečního záření, do větších měst navíc dorazila inverze a sluníčko se (pokud vůbec) ukazuje sporadicky.

Jednou z možností, jak lépe zvládat výše uvedené jsou Bachovy květové esence. Jak zvolit ty správné?

Krizová esence je první volba

Pokud jste z toho už teď na podzim unavení, otrávení, podráždění nebo depresivní, vždy můžete použít jako první volbu KRIZOVOU ESENCI (RESCUE®  REMEDY). Zklidní vás, uvolní napětí a stres, pomůže vám získat odstup a zharmonizuje jakékoli emoce. Není sice přímo esencí na únavu, ale revitalizuje a oživuje, a tím, že harmonizuje emoce, vám navíc ušetří spoustu energie, kterou byste jinak zbytečně vyplýtvali jejich prožíváním, protože každá emoce včetně strachu, zlosti, otrávenosti, smutku, deprese a dalších nás stojí obrovské množství energie, která se nám pak chybí jinde, obvykle ve chvíli, kdy ji nejvíc potřebujeme. Díky „Krizovce“, jak se jí hovorově říká, budete mít po přechodnou (krizovou) dobu dost energie na zvládnutí a dokončení všeho potřebného.

Fyzická nebo psychická únava?

Cítíte se unavení, vyčerpaní, nemáte sílu cokoli dělat, chybí vám obvyklá jiskra a elán a nejraději byste po návratu z práce zbytek dne prospali? Netěší vás už ani oblíbené koníčky, protože na ně jednoduše nemáte energii? Pak vám udělá dobře OLIVA (OLIVE), která je na velkou fyzickou únavu a vyčerpání.

Je vaše únava spíš psychická a pociťujete ji hned ráno, když se vám konečně s vypětím všech sil podaří otevřít alespoň jedno oko? Máte pocit, že jste unavení ještě dřív, než vůbec něco uděláte a už jen pomyšlení na jakoukoli činnost vás naprosto vyčerpává? Míváte špatné ranní starty, obecně nesnášíte vstávání a děláte si často starosti, jak v tomhle stavu zvládnete všechny každodenní povinnosti? Odkládáte často úkoly na „potom“? Řešením je HABR OBECNÝ (HORNBEAM) na mentální únavu, špatné ranní starty a odkládání věcí.

Energetické hranice vašeho těla? Nemám, neznám, co to je?

Jste unavení, vyčerpaní až do morku kostí a máte pocit, že se každou chvíli zhroutíte? Na druhou stranu vás pohání smysl pro povinnost a tak pracujete dál bez odpočinku, protože … někdo musí vydělávat na hypotéku, slíbili jste šéfovi, že tu prezentaci dokončíte ještě dnes, manželka od vás chtěla zařídit to a to a jí přeci nemůžete říct ne a tak dále (nějaký důvod se vždycky najde). Máte zafixováno, že je třeba vždy všechnu práci dokončit bez ohledu na vlastní energetické rezervy „jen“ proto, že se to domluvilo, nebo že by se to mělo? Sice podvědomě tušíte, že takhle to asi dlouhodobě dál nepůjde, ale silný smysl pro povinnost vám brání začít to dělat jinak a začlenit do denního režimu pravidelný odpočinek (ne manželky/manžela, dětí, ale jenom VÁŠ!). Navíc je vaším sabotérem vlastní extrémní výdrž, tam, kde průměrný zbytek populace vyčerpáním už dávno padá na ústa, zvládáte vy stále ještě levou zadní. Věty „to zvládnu, to vydržím“ vám jedou v hlavě jako nekonečná mantra a vypadávají vám z pusy automaticky dřív, než se vůbec stihnete zamyslet, jestli na to opravdu dost energie máte (v lepším případě), nebo se ani nezamýšlíte, protože jste přeci vždycky všechno zvládli a vydrželi (horší varianta). Dřív, než se úplně zhroutíte a pak se z toho budete hrabat zatraceně dlouho, dejte si DUB LETNÍ (OAK) – pomáhá všem, kteří dlouhodobě překračují své energetické hranice, nedbají signálů vlastního těla a jedou si svůj „krysí závod“ tak dlouho, dokud úplně nepadnou.

Špatně snášíte změnu času?

Nemůžete se stále srovnat se změnou času a váš biorytmus protestuje, protože on přesně ví, kolik je ve skutečnosti hodin a měřitelným údajem na hodinách ho nikdo neošulí. Co s tím, aby to tělo a celý náš systém lépe zvládl? Přidejte si do osobní směsi Bachovek VLAŠSKÝ OŘECH (WALNUT), který se pomáhá lépe vyrovnat s jakoukoli změnou.

Že by deprese?

Padla na vás deprese bez příčiny? Máte pocit, jako by vás s nastupující inverzí zahalila hustá černá deka špatné nálady? Buď můžete několik dnů, nebo týdnů čekat, že možná odejde sama stejně rychle a nečekaně, jako přišla (nebo také ne, viz Poznámka), nebo si dejte HOŘČICI POLNÍ (MUSTARD), esenci, která se používá u depresí zdánlivě bez příčiny, pomůže vám nadzvednout depresivní deku, vrátí vám lepší náladu a vy budete moct zase volně dýchat.

Poznámka – jakékoli depresivní stavy trvající nepřetržitě déle než 2-3 týdny vyžadují vždy návštěvu příslušného odborného lékaře, nebo alespoň konzultaci s psychologem nebo psychoterapeutem.

Nahoru a dolů …, ale jinak jsem úplně v pohodě

Přepadly vás s pošmourným počasím výkyvy nálad, chvilku se cítíte skvěle, máte chuť jít tančit a bavit se mezi přátele a za 10 minut cvak …, nejraději byste zůstali sami doma pod peřinou, nebo se zahrabali 10 metrů pod zem? Jste v euforii a za chvíli je vám bezdůvodně pod psa a chce se vám brečet? A tohle se vystřídá několikrát denně? Může vám ulevit CHMEREK ROČNÍ (SCLERANTHUS), který se kromě jiného používá na výkyvy nálad všeho druhu.

A co třeba esence na netrpělivost?

V listopadu už se nemůžete dočkat, až se vrátí zase jaro, teplo, světlo dlouho do večera a dostatek sluníčka? Bachovy esence bohužel neumí zařídit, aby podzim a zima uběhly rychleji. Esence NETÝKAVKA ŽLÁZONOSNÁ (IMPATIENS), která je na netrpělivost, vám ale pomůže toto období přečkat s větší trpělivostí a lépe pochopit, že všechno má svůj vlastní čas, rytmus a cykličnost, přijmout to a respektovat a dokonce si postupně najít na celé věci i nějaká vlastní podzimní a zimní pozitiva.

< Zpět na blog